Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób wymagających profesjonalnej rehabilitacji zostało jej pozbawionych. Gdyńska Przychodnia Morska uruchomiła program bezpłatnej rehabilitacji domowej, dostępny dla każdego pacjenta. To odpowiedź na duże zainteresowanie wcześniejszym programem bezpłatnych terapii fizjoterapeutycznych prowadzonych w domu dla osób z niepełnosprawnościami.
Czy ze względu na pandemię koronawirusa musiałe(a)ś przerwać rehabilitację?
– Sytuacja, jaką mamy od pewnego czasu, potwierdza przypuszczenia, że pandemia COVID-19 nie zniknie ot tak, z dnia na dzień. Raczej musimy się pogodzić z myślą, że koronawirus będzie nam towarzyszył przez dłuższy czas, i nauczyć się z nim żyć. Wzrost zachorowań w ostatnich dniach zwiększa prawdopodobieństwo zetknięcia się z wirusem np. w zatłoczonych miejscach publicznych czy środkach komunikacji miejskiej. Z myślą o osobach, które wolą pozostać w bezpiecznym dystansie i ograniczają swoje wyjścia z domu, uruchomiliśmy usługę mobilnych rehabilitantów, którzy działają w całym Trójmieście – informuje Dariusz Dulian, menedżer ds. marketingu i PR w Przychodni Morskiej.
Przychodnia realizuje rehabilitację domową dla dorosłych i dzieci, komercyjnie i bezpłatnie w ramach świadczeń NFZ bez orzeczeń o niepełnosprawności.
– Obowiązujący w naszych placówkach medycznych reżim sanitarny wymusza ograniczenie liczby przyjmowanych pacjentów dla zachowania bezpieczeństwa i odpowiednich dystansów. Tym samym mamy mniej pacjentów, niż możemy przyjąć – stąd poszerzenie usług medycznych o rehabilitację domową. Zakupiliśmy samochody, wyposażone w sprzęt rehabilitacyjny i środki sanitarne, którymi nasi fizjoterapeuci będą dojeżdżać do pacjentów w Trójmieście oraz Rumi, Redzie i Wejherowie – zapewnia.
Kto może skorzystać z pomocy?
– Każdy, kto chce i potrzebuje pomocy, może się z nami skontaktować i zamówić wizytę naszego domowego fizjoterapeuty. W przypadku wizyt prywatnych nie ma żadnych procedur, wystarczy telefon, aby umówić termin wizyty. Jeśli chodzi o skorzystanie z bezpłatnej rehabilitacji domowej w ramach świadczeń NFZ, to niezbędne jest skierowanie na rehabilitację domową. Musi być wystawione przez lekarza np. POZ (rodzinnego) zgodnie z warunkami określonymi przez NFZ i zawierać określenie: „Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych”. Potem trzeba przekazać to skierowanie w formie elektronicznej do Przychodni Morskiej – wyjaśnia Dariusz Dulian.
Wystarczy zrobić czytelne zdjęcie skierowania i wysłać e-mailem, wpisując w treść imię, nazwisko i numer telefonu pacjenta na adres: rejestracja@przychodniamorska.pl, można przesłać też jako załącznik do SMS-a na numer 73 6252 333 czy przez wiadomość na Facebooku. Rejestracja przychodni skontaktuje się z pacjentem, potwierdzi przyjęcie skierowania i ustali datę pierwszej wizyty, jednocześnie poinformuje o procedurze związanej z rehabilitacją domową.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób wymagających profesjonalnej rehabilitacji zostało jej pozbawionych.
Więcej osób może skorzystać z domowej rehabilitacji
Ważne, by skierowania skierowania od lekarza były zgodne z wytycznymi NFZ.
– Lekarz na podstawie stanu pacjenta i znając wytyczne dotyczące realizacji rehabilitacji w warunkach domowych, podejmuje decyzję o skierowaniu. Jest siedem punktów określających przyczyny chorobowe, dla których możliwa jest terapia domowa. Ostatnio wprowadzono zmiany, które rozszerzyły grupę osób mogących skorzystać z tej formy leczenia. Otóż np. w punkcie piątym, mówiącym o stanie zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych, pojawił się wyraz „oraz”, który istotnie zmienia treść powodu, dla którego możemy zaliczyć stan pacjenta jako wskazanie do rehabilitacji domowej. Określa on obecnie stan pacjenta cierpiącego na choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych lub kolanowych „oraz” po zabiegach endoprotezoplastyki stawu w okresie sześciu miesięcy od operacji. Tym samym każdy pacjent z tymi zwyrodnieniami może liczyć na rehabilitację w warunkach domowych, a nie – jak było wcześniej – tylko po wstawieniu endoprotezy w czasie sześciu miesięcy od operacji – mówi Dariusz Dulian.
Przed pierwszą wizytą odbędzie się wywiad przeprowadzony przez fizjoterapeutę, który ustali przyczynę i zakres leczenia. Jednocześnie przeprowadzi obowiązkowy wywiad epidemiczny i poinformuje o zasadach zachowania bezpieczeństwa obowiązujących pacjenta i fizjoterapeutę.
– Pierwsza wizyta fizjoterapeuty podczas terapii domowej będzie częściowo poświęcona zapoznaniu się ze stanem pacjenta, a po tym rozpoczną się odpowiednie ćwiczenia indywidualne. Takie procedury obowiązują niezależnie od tego, czy są to wizyty prywatne, czy bezpłatne w ramach świadczeń NFZ. Różnica polega na tym, że cykl rehabilitacji z funduszu NFZ ograniczony jest do 10 wizyt. W przypadku konieczności kontynuowania terapii będzie potrzebne kolejne skierowanie, które można obecnie uzyskać nawet przez telefon w ramach teleporady – wyjaśnia.
Zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych są udzielane świadczeniobiorcom z zaburzeniami funkcji motorycznych spowodowanymi:
- ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (stanami po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) – w okresie do 12 miesięcy od dnia powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu;
- ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi piątemu stopniowi skali oceny stopnia niepełnosprawności, zwanej dalej „skalą opartą na skali Rankina”; warunku otrzymania piątego stopnia skali opartej na skali Rankina nie stosuje się do dzieci do ukończenia 18. roku życia;
- uszkodzeniem rdzenia kręgowego – w okresie do 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;
- chorobami przewlekle postępującymi, a w szczególności: miopatiami, chorobą Parkinsona, zapaleniem wielomięśniowym, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, procesami demielinizacyjnymi, kolagenozami, przewlekłymi zespołami pozapiramidowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów;
- chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych oraz po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – w okresie do sześciu miesięcy od dnia wykonania operacji;
- złamaniami, obrażeniami i amputacjami kończyn dolnych – w okresie do sześciu miesięcy od dnia złamania, obrażenia lub amputacji;
- osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym.
Leave feedback about this
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.