24 czerwca 2024
SEO pozycjonowanie
Borelioza

CHORE KLESZCZE ATAKUJĄ!!

ZARAŻAJĄ BORELIOZĄ I KLESZCZOWYM ZAPALENIEM MÓZGU!!!

Zapobieganie polega na unikaniu pokąsań przez kleszcze poprzez:

  • noszenie odpowiedniego ubioru (koszula z długimi rękawami, długie spodnie i zakryte buty)
  • unikanie wypraw w rejony, w których jest dużo kleszczy
  • unikanie chodzenia w wysokiej trawie i krzakach
  • niesiadanie na zwalonych pniach drzewnych
  • stosowanie środków odstraszających kleszcze, zwłaszcza tych zawierających DEET (zgodnie z instrukcją)
  • sprawdzanie ciała po pobycie w lesie.

Jeśli znajdziemy kleszcza, należy od razu usunąć go np. pęsetą. Kleszcza trzeba schwycić tuż przy skórze i delikatnie, ale zdecydowanie wyciągnąć lub wykręcić. Trzeba uważać aby głowa kleszcza nie pozostała w skórze. Do wyjęcia kleszcza można także użyć jednego ze specjalnych urządzeń dostępnych w aptekach. Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować, a ręce dokładnie umyć.
Jeżeli kleszcz tkwi głęboko, a boimy się sami go ruszać – lepiej od razu iść do lekarza.

Nie wolno kleszcza wyciskać, smarować czymkolwiek np. benzyną, spirytusem czy tłuszczem, bo może w czasie tych zabiegów wypluć bakterie do skóry.

Choroby Odkleszczowe 2015

20 marca 2015 uczestniczyliśmy w sympozjum „Choroby Odkleszczowe 2015”, którego koordynatorem merytorycznym jest prof. J. Zajkowska.

Z wielką uwagą wysłuchaliśmy między innymi wystąpień prof. S. Pancewicza i prof. J. Zajkowskiej – czołowych postaci z kręgu Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w zakresie boreliozy i koinfekcji. Przypomnijmy: to zalecenia PTEiLChZ odnośnie diagnostyki i leczenia boreliozy (prof. Pancewicz jest ich współautorem) wykreowały standard podejścia do boreliozy i jej koinfekcji w Polsce. Standard mocno kontrowersyjny, co do którego, z wielu względów, mamy zastrzeżenia.

administrator
Pozycjoner SEO, webmaster - projektowanie stron i sklepów internetowych, Wordpress, Prestashop, optymalizacji serwisów internetowych. Prywatnie pasjonat fotografii portretowej, muzyki, filmu, marketingu internetowego, programów graficznych. https://www.seowebmarketing.pl | https://www.instagram.com/seopoland

Leave feedback about this