Dubaj – historia, atrakcje turystyczne, muzea i sklepy
Zapraszam do zapoznania się z atrakcjami tego jednego z najpiękniejszych i na pewno najwyższych miast na świecie… Intvilla.com to serwis w języku polskim, angielskim i niemieckim, z krótkimi lekcjami języka arabskiego, polecam!
Dubaj to największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nieco ponad pół wieku temu w tym miejscu znajdowała się zaledwie niewielka miejscowość. Od kiedy odkryto tam złoża ropy, miasto zaczęło się rozrastać i dziś jest najbogatszym i najbardziej imponującym miastem świata. Nic dziwnego, że do Dubaju co roku przyjeżdża ponad 3 mln turystów, by podziwiać niezwykłe drapacze chmur i najwyższy budynek świata – Burdż Chalifa, oraz gigantyczne centra handlowe i największe Dubai Mall z gigantycznym akwarium. Dubaj to doskonały kierunek dla odkrywców, miłośników nowoczesnych rozwiązań, ale też wypoczynku na plaży. Bogata oferta hoteli sprosta wymaganiom każdego.
Kiedy jechać?
Dubaj leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego, który charakteryzuje się wyjątkowo gorącym i suchym latem ze średnimi temperaturami wynoszącymi powyżej 40°C oraz krótką i ciepłą zimą z temperaturą powietrza ok. 23°C. To doskonały kierunek na wypoczynek z gwarancją słońca. Najlepiej wybrać się tu w okresie od października do maja. Wycieczki do Dubaju w lipcu i sierpniu polecamy tylko osobom, które naprawdę lubią upały i dobrze czują się podczas wysokich temperatur. Dubaj to idealny kierunek na wczasy zimą, wiosną i późną jesienią.
Stolica / Język:
Abu Dhabi / arabski
Czas lokalny:
Różnica czasu względem Polski to: +2 godzina w czasie letnim i +3 godziny w czasie zimowym.
Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
Wiza nie jest wymagane przy wyjazdach turystycznych do 90 dni. Wymogiem niezbędnym jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.
Szczepienia
Brak wymaganych szczepień.
Napięcie i rodzaj gniazdka
adapter może być potrzebny, 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ D, typ G
Pieniądze
Waluta
dirham, 1 dirham = 100 filsów
Napiwki
Nie są wymagane, zwyczajowo przyjęło się ok. 10%.
Obowiązkowy podatek turystyczny
W Emiratach Arabskich obowiązuje podatek turystyczny w wysokości uzależnionej od standardu hotelu: 2- i 3-gwiazdkowy 10 AED, 4-gwiazdkowy 15 AED, 5-gwiazdkowy 20 AED za pokój/noc.
Komunikacja
Komunikacja / transport publiczny
Komunikacja miejska dobrze funkcjonuje w Dubaju, Sharjah i Abu Dhabi. W Dubaju możemy też podróżować metrem. Niedrogim i popularnym środkiem transportu są miejskie taksówki.
Wynajem samochodów
Obowiązuje ruch prawostronny. Kierowca musi legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Aby wypożyczyć samochód, trzeba posiadać kartę kredytową, dzięki której możliwe jest zabezpieczenie transakcji.
Stan dróg w kraju jest dobry. Funkcjonuje tam dobrze rozwinięty system radarowy, a wykroczenia drogowe wiążą się z wysokimi mandatami. W razie nieopłacenia mandatu można mieć trudności z wyjazdem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Trzeba pamiętać, że obraźliwe gesty czy słowa podlegają karze – grozi za nie mandat, więzienie lub deportacja. Tego typy nadmierna ekspresywność u kierowców jest więc niewskazana.
Informacje
Ważne lokalne informacje i zwyczaje
Najlepiej jest zabrać ze sobą dolary amerykańskie. Bez problemu wymienimy je w hotelach, centrach handlowych czy na lotnisku. Najmniej korzystny przelicznik będzie w hotelu. Nie powinniśmy mieć problemu z wypłatą pieniędzy z bankomatu. W wielu miejscach przyjmowane są również płatności w dolarach amerykańskich. Dokonując wymiany pieniędzy, warto zachować kwity, które przydadzą się, jeśli pod koniec podróży będziemy chcieli wymienić niewydane pieniądze na inną walutę.
Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, którego źródłem prawa jest szariat. Dostęp do alkoholu w tym kraju jest ograniczony. Aby zakupić alkohol np. w supermarkecie, trzeba mieć zezwolenie policyjne. Alkohol można spożywać w barach, restauracjach, hotelach i klubach. Picie w miejscach publicznych (z wyjątkiem restauracji i barów) oraz przebywanie w takich miejscach w stanie nietrzeźwym może grozić karą aresztu i grzywny.
W okresie ramadanu należy wystrzegać się spożywanie pokarmów, picia napojów i palenia tytoniu w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. W tym czasie lokale gastronomiczne mogą być zamknięte.
W Emiratach Arabskich używane są gniazdka typu brytyjskiego, konieczne są adaptery, które można kupić w miejscowych sklepach.
Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia
Kuchnia
Turyści, którzy nie liczą kalorii powinni zastanowić się nad spróbowaniem okrągłego ciasta polanego syropem z daktyli lugemat oraz puddingu z rodzynkami i orzechami um ali. Wiele restauracji do wyrobów cukierniczych serwuje tradycyjną arabską kawę o ostrym smaku oraz aromatyczną herbatę – chai.
Podczas wysokich temperatur należy pić dużo wody, natomiast podobnie, jak z wieprzowiną, mogą być problemy ze znalezieniem baru serwującego alkohol. Na wieczornego shota najlepiej udać się do hotelowej restauracji, by rozluźnić się po dniu pełnym turystycznych wrażeń. Warto również po przylocie do Emiratów zaopatrzyć się w butelkę dobrej whisky w sklepie wolnocłowym. Skutki wielkiego upału najlepiej gasi sok z owoców mango, który można kupić praktycznie wszędzie.
Transport w Dubaju
Za autobusy, metro, tramwaje (tak, są) i Ubera (też!) odpowiada w Dubaju jedna organizacja – Road & Transport Authority. Wszystko działa bardzo sprawnie, komunikacja miejska odjeżdża o czasie. Legendarne jest już metro, które jeździ samo. Jeżeli wylądujecie w środku nocy np. na lotnisku DXB to też nie będzie problemu. Podłączacie się pod Wifi i na luzie zamawiacie Ubera (metro jeździ maksymalnie do północy i zaczyna znowu około 5 rano).
W Dubaju są 2 linie metra: jedna (czerwona) jeździ od stacji Rashidiya, przejeżdża obok lotniska i dalej w kierunku Union Station (Deira), Burdż Chalifa i Dubaj Marina. Druga (zielona) koncentruje się bardziej wokół Deiry, czyli zabytkowej, starej części Dubaju. Jest też linia tramwajowa, która jeździ po Dubaj Marinie i następnie składy jadą w kierunku kolejki na Palm Jumeirah. Minimalny koszt przejazdu to 3 dirhamy (AED). Bilety dobowy (do godziny 00:00, nie 24 h od pierwszego skasowania) kosztuje 22 AED.
Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Abu Dhabi: www.abuzabi.polemb.net
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Abu Dhabi, PO BOX 2334
Tel.: +971 2 446 5200 Tel.: Konsul: +971 50 662 6151 Faks: +971 2 446 2967
abudhabi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.abuzabi.polemb.net
Leki
Wiele leków stosowanych na całym świecie jest łatwo dostępnych w aptekach i szpitalach w Dubaju.
Jeśli podróżujesz z lekami na receptę, pamiętaj, aby zabrać ze sobą zaświadczenie lekarskie. Recepta powinna też zawierać informację o ilości leku, z którą zamierzasz podróżować.
Należy sprawdzić, czy dane leki są sklasyfikowane jako kontrolowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – można zapytać o to swojego lekarza. Aby podróżować z lekami kontrolowanymi, trzeba złożyć przed wyjazdem wniosek o zgodę Ministerstwa Zdrowia. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj wytyczne dla podróżujących lub skontaktuj się z Ministerstwem Zdrowia.
Napiwek – dawać czy nie? Krótka odpowiedź brzmi: w Dubaju nie ma żadnych zasad dotyczących napiwku. Pozostawiane kwoty różnią się w zależności od usługi, a także w dużej mierze zależą od osobistych preferencji. W zwyczaju jest zostawianie napiwków, ale z pewnością nie jest to obowiązkowe. Odwiedzający miasto mają własne zwyczaje i nawyki, a wspólny mianownik stanowi niezmiennie najwyższy standard oferowanych usług.