Występują w całej Europie i niestety, z roku na rok jest ich coraz więcej. Przenoszą boreliozę. Powodują groźne dla człowieka kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Warto wiedzieć, jak się przed nimi ustrzec.
Kleszcze są aktywne między marcem a październikiem, kiedy temperatura ziemi wynosi powyżej 5 st. C. Na spacer do lasu i na łąkę ubieraj się na jasno, dzięki temu łatwiej będzie dostrzec pajęczaka.
Na świecie znanych jest około 800 gatunków kleszczy. W Polsce występuje 20. Większość nie zagraża człowiekowi, jednak dwa (kleszcz pospolity i łąkowy) są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych.
Gdzie występują kleszcze
Żyją w wysokich trawach i na granicy lasów. Pasożyt spada na ubranie i po nim wspina się, szukając ciepłego miejsca na naszej skórze. Zawsze przed wyjściem na łąkę czy do lasu należy spryskać się preparatem przeciw kleszczom. Po powrocie ze spaceru warto otrzepać ubranie i obejrzeć odsłonięte fragmenty skóry.
Kiedy ukąsi kleszcz
Jeśli znajdziesz wczepionego kleszcza, należy go możliwie jak najszybciej usunąć. Najbezpieczniej zrobić to za pomocą pensety z cienkim końcem. Należy chwycić go możliwie jak najbliżej skóry i energicznie wyciągnąć. Upewnij się, że wyszedł cały. Jeżeli kawałek został w ciele, trzeba zgłosić się do lekarza. Podobnie, jeśli boisz się usunąć go samodzielnie. Dzieci, które spędzają dużo czasu na zewnątrz, oglądaj kilka razy dziennie.
Kleszczowe zapalenie mózgowe jest bardzo groźną chorobą: powikłaniem mogą być porażenia nerwów czy niedowłady mięśni Nie ma leku na KZM, dlatego ważna jest profilaktyka.
Warto wiedzieć
- Kleszcza nie wolno „wykręcać”
- Nie smaruj ukąszenia tłuszczem, nie polewaj alkoholem! Duszący się pajęczak może zwymiotować.
- Jeżeli nawet kilka dni po ukąszeniu pojawił się obrzęk lub zaczerwienienie, idź do lekarza!
- Borelioza ma podobne objawy do grypy. Wcześnie wykryta daje się leczyć antybiotykiem.
- Po powrocie ze spaceru warto zdjąć i uprać ubranie oraz wziąć prysznic, żeby spłukać ewentualne kleszcze i larwy.
- Pasożyt nie lubi zapachu czosnku j olejku miętowego.
źródło: http://www.borelioza.net.pl/kleszcze.php
Leave feedback about this
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.