24 czerwca 2024
SEO pozycjonowanie
Zdrowie

Kleszcze – prawdy i mity

Występują w całej Europie i niestety, z roku na rok jest ich coraz więcej. Przenoszą boreliozę. Powodują groźne dla człowieka kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Warto wiedzieć, jak się przed nimi ustrzec.

Kleszcze są aktywne między marcem a październikiem, kiedy temperatura ziemi wynosi powyżej 5 st. C. Na spacer do lasu i na łąkę ubieraj się na jasno, dzięki temu łatwiej będzie dostrzec pajęczaka.

Na świecie znanych jest około 800 gatunków kleszczy. W Polsce występuje 20. Większość nie zagraża człowiekowi, jednak dwa (kleszcz pospolity i łąkowy) są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych.

Gdzie występują kleszcze

Żyją w wysokich trawach i na granicy lasów. Pasożyt spada na ubranie i po nim wspina się, szukając ciepłego miejsca na naszej skórze. Zawsze przed wyjściem na łąkę czy do lasu należy spryskać się preparatem przeciw kleszczom. Po powrocie ze spaceru warto otrzepać ubranie i obejrzeć odsłonięte fragmenty skóry.

Kiedy ukąsi kleszcz

Jeśli znajdziesz wczepionego kleszcza, należy go możliwie jak najszybciej usunąć. Najbezpieczniej zrobić to za pomocą pensety z cienkim końcem. Należy chwycić go możliwie jak najbliżej skóry i energicznie wyciągnąć. Upewnij się, że wyszedł cały. Jeżeli kawałek został w ciele, trzeba zgłosić się do lekarza. Podobnie, jeśli boisz się usunąć go samodzielnie. Dzieci, które spędzają dużo czasu na zewnątrz, oglądaj kilka razy dziennie.

Kleszczowe zapalenie mózgowe jest bardzo groźną chorobą: powikłaniem mogą być porażenia nerwów czy niedowłady mięśni Nie ma leku na KZM, dlatego ważna jest profilaktyka.

Warto wiedzieć

  • Kleszcza nie wolno „wykręcać”
  • Nie smaruj ukąszenia tłuszczem, nie polewaj alkoholem! Duszący się pajęczak może zwymiotować.
  • Jeżeli nawet kilka dni po ukąszeniu pojawił się obrzęk lub zaczerwienienie, idź do lekarza!
  • Borelioza ma podobne objawy do grypy. Wcześnie wykryta daje się leczyć antybiotykiem.
  • Po powrocie ze spaceru warto zdjąć i uprać ubranie oraz wziąć prysznic, żeby spłukać ewentualne kleszcze i larwy.
  • Pasożyt nie lubi zapachu czosnku j olejku miętowego.

źródło: http://www.borelioza.net.pl/kleszcze.php

administrator
Pozycjoner SEO, webmaster - projektowanie stron i sklepów internetowych, Wordpress, Prestashop, optymalizacji serwisów internetowych. Prywatnie pasjonat fotografii portretowej, muzyki, filmu, marketingu internetowego, programów graficznych. https://www.seowebmarketing.pl | https://www.instagram.com/seopoland

Leave feedback about this