24 czerwca 2024
SEO pozycjonowanie
Borelioza

Ukąsił Cię kleszcz, co robić?

Sprawdź, co należy zrobić po ukąszeniu kleszcza i jak go bezpiecznie usunąć. Ukąszenie przez kleszcza nie zawsze musi wymagać interwencji lekarza. W większości przypadków kleszcza można usunąć samemu. Należy przestrzegać kilku zasad, by prawidłowo usunąć kleszcza i uchronić się przed groźnymi chorobami: boreliozą, odkleszczowym zapaleniem mózgu i anaplazmozą.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Podstawowa zasada? Im wcześniej kleszcz zostanie usunięty z naszego ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia boreliozą lub/i odkleszczowym zapaleniem mózgu. Jeśli okaże się jednak, że nie jesteś w stanie usunąć kleszcza sam, udaj się jak najszybciej do lekarza lub na pogotowie.

Usuwanie kleszcza krok po kroku

– wysterylizuj spirytusem spiczastą pęsetę
– złap kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry
– stanowczo pociągnij przeciwnie do kierunku wkłucia i wyciągaj, do momentu aż zauważysz jego głowę
– po wyjęciu kleszcza, umieść go na papierze i sprawdź, czy został usunięty w całości
– odkaź miejsce i okolice ukąszenia spirytusem
– po usunięciu kleszcza dokładnie umyj ręce spirytusem i mydłem

Czego nie wolno robić podczas usuwania kleszcza?

– nigdy nie usuwaj kleszcza gołymi rękami, użyj np. kosmetycznej pensety
– za żadne skarby nie łap kleszcza za jego obrzęknięty brzuch, możesz wtedy wycisnąć do swojego organizmu zakażony płyn
– nigdy nie przekręcaj kleszcza, ponieważ jego głowa może pozostać w twoim ciele
– nie duś kleszcza masłem, wazeliną, alkoholem, lakierem do paznokci czy benzyną. Tak możesz sprowokować wymioty – kleszcza i poważnie zwiększysz ryzyko wystąpienia infekcji

Borelioza lekarz

Co zrobić, gdy nie usuniemy główki kleszcza?

Często zdarza się, że podczas usuwania kleszcza, jego głowa pozostaje w naszej skórze. Co wtedy powinniśmy zrobić? Zdezynfekować spirytusem skórę i poczekać, aż głowa owada odpadnie sama. W żadnym wypadku nie wolno nacinać skóry, ponieważ tak możemy sprowokować zakażenie bakteryjne.

Gdy kleszcz zostanie usunięty, należy go umieścić w plastikowym pudełeczku i jak najszybciej wysłać do jego zbadania (najlepsze badania metodą PCR prowadzi Centrum Badań DNA w Poznaniu i Laboratorium Medgenetix w Warszawie. Należy pamiętać, że szybka i precyzyjna diagnoza pozwoli podjąć ewentualne odpowiednie działania przez lekarzy.

przedruk, autor: Mariusz Herman

administrator
Pozycjoner SEO, webmaster - projektowanie stron i sklepów internetowych, Wordpress, Prestashop, optymalizacji serwisów internetowych. Prywatnie pasjonat fotografii portretowej, muzyki, filmu, marketingu internetowego, programów graficznych. https://www.seowebmarketing.pl | https://www.instagram.com/seopoland

Leave feedback about this