23 maja 2024
SEO pozycjonowanie
Wrocław

Ogród Japoński we Wrocławiu – ceny biletów, godziny otwarcia, jak dojechać

Ogród japoński Wrocław

Ogród Japoński we Wrocławiu to jeden z najpiękniejszych ogrodów japońskich w Europie, a jednocześnie popularna atrakcja turystyczna. Ogród ten to połączenie kilku typów ogrodów japońskich: publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty i kamienistej plaży. Sztuka ogrodów japońskich opiera się na harmonii elementów natury: wody, ziemi, roślin i kamieni. Muszą być one starannie dobrane pod względem proporcji, wielkości, kształtów i barw. Do tego dodaje się elementy o charakterze symbolicznym, takie jak drewniane bramy i mostki, kamienne latarenki czy bambusowe fontanny.

W ogrodzie zgromadzono prawie 270 taksonów roślin drzewiastych. Do 2009 roku zgromadzono w ogrodzie 78 gatunków roślin azjatyckich, w tym 38 pochodzących z Japonii.

Ogród został zaprojektowany w latach 90-tych przez japońskiego ogrodnika Mirei Shigemori, który skomponował tradycyjne japońskie elementy ogrodowe, takie jak pagody, mosty, kamienie i wodospady, w harmonijnej całość. Ogród został otwarty dla zwiedzających w 1996 roku.

Ogród japoński został założony w latach 1909–1913 wokół dawnego stawu Ludwiga Theodora Moritza-Eichborna w obrębie obecnego Parku Szczytnickiego, jako jedyny egzotyczny ogród prezentowany na Wystawie Ogrodniczej w 1913 r. Wystawa ta stanowiła część Wystawy Stulecia.

Ogród powstał z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga z Iłowej, dyplomaty i orientalisty, przy udziale japońskiego ogrodnika Mankichiego Arai. Prace wykonawcze nadzorował wieloletni zarządca ogrodów rodziny Hochbergów Joseph Anlauf, który realizował także chińskie i japońskie ogrody w Iłowej i w palmiarni w Lubiechowie.

Po zakończeniu wystawy ogród pozostawiono w nowym kształcie, zabrano jednak wypożyczone oryginalne elementy kamienne, w dużej mierze decydujące o japońskim charakterze ogrodu.

W 1995 r. opracowano projekt renowacji ogrodu pod kierunkiem prof. Ikui Nishikawy z Tokio. Następnie w latach 1996–1997, przy współpracy ambasady Japonii oraz ogrodników z Wrocławia i Nagoi, przeprowadzono prace przywracające ogrodowi japoński charakter. Pracami kierował Yoshiki Takamura.

Godziny otwarcia wrocławskiego Ogrodu Japońskiego

Ogród Japoński jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 30 października w godzinach 9.00-19.00. Spacer po Ogrodzie Japońskim zajmuje mniej więcej dwie godziny.

Ogród Japoński jest otwarty dla zwiedzających codziennie w ciągu całego roku, z wyjątkiem kilku dni świątecznych, takich jak Boże Narodzenie i Nowy Rok. Godziny otwarcia zależą od pory roku, więc warto sprawdzić je przed planowaną wizytą. W ogrodzie odbywają się także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, wystawy i warsztaty, które zawsze cieszą się dużą popularnością.

Kiedy najlepiej iść do ogrodu japońskiego?

Kiedy najlepiej zwiedzać Ogród Japoński? Tak naprawdę warto się do niego wybrać przy okazji każdorazowej wizyty we Wrocławiu w okresie od 1 kwietnia do 31 października. Ogród Japoński jest wspaniałym miejscem do letniego relaksu, wiosennego obcowania z naturą czy jesiennych spacerów.

Ile kosztuje wejście do ogrodu japońskiego?

ogród japoński Wrocław

Ceny biletów do ogrodu japońskiego

Ceny biletów do Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu zależą od wieku zwiedzającego oraz od sezonu. Wstęp w ciągu roku kosztuje około 15 zł dla dorosłych i 10 zł dla dzieci. Dzieci poniżej 3 roku życia mogą wejść za darmo. W sezonie letnim, który trwa od 1 kwietnia do 31 października, bilety kosztują nieco więcej – 21 zł dla dorosłych i 14 zł dla dzieci. Bilet rodzinny kosztuje 56 zł. Warto jednak sprawdzić aktualne ceny biletów przed planowaną wizytą. Bilety można nabyć na miejscu lub online.

 • Do Ogrodu Japońskiego nie wejdziesz z psem.
 • Nie powinno się także wprowadzać sprzętu sportowego ani spożywać alkoholu.
 • Zabrania się zrywania kwiatów, wyrywania roślin czy łamania gałęzi.
 • Nie wolno także niszczyć ani przestawiać elementów architektonicznych i ogrodowych.
 • W Ogrodzie Japońskim zakazane jest pływanie w stawie, nie wolno także wchodzić do strumieni ani pod kaskady. Zabrania się łowienia ryb.

Uwaga: niestety, w Ogrodzie Japońskim nie ma toalety. Najbliższa toaleta znajduje się budynku Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia. 🙁

Jak wygląda ogród japoński?

Ogrody japońskie to krajobraz w miniaturze. Ich najbardziej charakterystyczne elementy to zróżnicowana rzeźba terenu, woda w postaci malowniczych strumieni i stawów, kamień naśladujący skały oraz piękne rośliny o fantazyjnych kształtach.

Ogród Japoński – parkingi i dojazdy

Ogród Japoński we Wrocławiu znajduje się w Parku Szczytnickim między Pergolą a ul. Mickiewicza.

Do Ogrodu można dojechać komunikacją miejską:

tramwajami: 1, 2, 4, 10 (do przystanku Hala Stulecia), 9,17, 33 (do przystanku 8 Maja),
autobusami: 145, 146 (do przystanku Hala Stulecia).

Z dworca PKP Wrocław Główny do Ogrodu Japońskiego można dojechać komunikacją miejską:

przejść na ul. Peronową i wsiąść do autobusu 145 lub 146 (do przystanku Hala Stulecia),
lub przejść na przystanek na ul. Piłsudskiego i wsiąść do tramwaju 2, do przystanku Hala Stulecia lub Zoo.

Bilety MPK Wrocław na tramwaj lub autobus można kupić w automatach na przystankach (płatność gotówką lub kartą) lub w tramwaju/autobusie (płatność zbliżeniowa kartą. Bilet jest kodowany na karcie płatniczej – nie drukuje się z kasownika).

Parking przy Ogrodzie Japońskim

Zmotoryzowani zaparkują na płatnym parkingu przy Hali Stulecia, wjeżdżając od ul. Kopernika. Parking ma ponad 800 miejsc, w tym 20 miejsc dla autokarów. Z parkingu do Ogrodu Japońskiego można dojść w kilka minut.

W pobliżu Ogrodu Japońskiego są także parkingi przy:

 • ul. Mickiewicza 35,
 • ul. Wróblewskiego 9 (płatny),
 • ul. Parkowej/Dicksteina.

Miejsc postojowych warto szukać także wzdłuż ul. Parkowej, ul. Bartla czy ul. Pasteura.

Co zobaczyć we Wrocławiu w 2 dni?

Zabytkowy Rynek, Panorama Racławicka, Ostrów Tumski czy wrocławskie krasnale to te najpopularniejsze z nich.

 • Rynek we Wrocławiu
 • Wrocławskie Krasnale
 • Plac Solny
 • Mostek Pokutnic (Mostek Czarownic)
 • Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego
 • Panorama Racławicka
 • Hala Targowa
 • Ostrów Tumski

foto. pixabay.com

Leave feedback about this