8 grudnia 2024
SEO pozycjonowanie
Technologia

Google tłumacz – najważniejsze funkcje, obsługa

Tłumacz Google jest rozwijany już od 15 lat i obsługuje obecnie ponad 100 języków, w tym język polski. Tłumacz Google to nie tylko słownik: program ma również wbudowany system do rozpoznawania mowy i szybko konwertuje ją na tekst. Plusem jest to, że program jest darmowy i dostępny niemal na całym świecie. Z serwisu można korzystać uruchamiając go przez wyszukiwarkę, ściągając aplikację lub przez telefon z systemem Android lub iOS. W 2016 ponad 500 milionów osób korzystało z serwisu – tłumacząc ponad 100 miliardów słów dziennie. W marcu 2017 język polski zaczął opierać się na systemie GNMT, który ulepszył jakość tłumaczeń.

Choć Tłumacz jest rozwijany od 2006 roku. Dopiero w 2017 roku język polski dołączył do grup języków korzystających z silnika neuronowego tłumaczenia maszynowego – Google Neural Machine Translation. Jest to system, który stara się tłumaczyć na raz całe zdania, a nie tylko pojedyncze słowa lub frazy. System rozumie też kontekst, dzięki czemu tłumaczenia brzmią naturalniej. Dzięki nowoczesnym technikom tłumaczeń i wykorzystaniu sztucznej inteligencji możliwe jest m.in. natychmiastowe tłumaczenie mowy, co znacznie usprawnia codzienną komunikację. Funkcja jest niezastąpiona np. podczas podróży lub w procesie uczenia się nowego języka.

Nie musisz otwierać translatora, żeby tłumaczyć tekst.

Tłumacz przysięgły angielskiego we Wrocławiu

Tłumacz Google jest wbudowany bezpośrednio w wyszukiwarkę Google.

Możemy z niego skorzystać na dwa sposoby.

Pierwszy sposób to wyszukanie hasła „tłumacz”,„translator”, „Google translator”, czy „tłumacz Google”. Nad wynikami wyszukiwania pojawi się okienko, w którym od razu można tłumaczyć tekst, bez potrzeby otwierania pełnej strony Translatora. Okienko zobaczymy zarówno na stronie desktopowej jak i mobilnej.

Tłumaczenie bezpośrednio z poziomu Wyszukiwarki Google

Drugi sposób to wpisanie w wyszukiwarkę zagranicznego słowa z dopiskiem „tłumaczenie”. Od razu nad wynikami wyszukiwania zobaczymy okienko z przetłumaczonym zwrotem. Ta forma wyszukiwania działa dobrze dla pojedynczych słów, ale nie zawsze radzi sobie z dłuższymi frazami.

Nie wiesz jak wymówić dane słowo? Tłumacz Google ci podpowie.

Tłumacz Google potrafi wymówić wpisywane słowa. Generator mowy może wypowiedzieć słowo przed i po tłumaczeniu. Wystarczy wcisnąć ikonkę głośnika w oknie tłumaczenia. Po pierwszym wciśnięciu słyszymy słowo wypowiedziane w zwykłym tempie, a po drugim – w spowolnieniu.

Możesz słowa powiedzieć do Tłumacza Google a on je zapisze.

Słowa można też wypowiadać bezpośrednio do tłumacza. Działa to w wersji mobilnej, jak i desktopowej, o ile przeglądarka na komputerze ma zezwolenie na korzystanie z mikrofonu. Mechanizm rozpoznawania mowy dobrze radzi sobie z kilkudziesięcioma językami, w tym z językiem polskim. Aby skorzystać z tej funkcji, trzeba kliknąć ikonę mikrofonu.

Możemy napisać tekst do tłumaczenia ręcznie dla języków posługujących się alfabetem łacińskim, ale jego główna siła to pisma logograficzne (np. pismo chińskie, japońskie). Rozpoznawanie pisma sprawdza się też świetnie w innych alfabetach: greckim lub w cyrylicy.

Możesz tłumaczyć także całe strony internetowe, a nawet dokumenty.

Tłumaczenie dokumentów

Tłumaczenie pełnych stron jest dość powszechnie znaną i wykorzystywaną techniką. Wystarczy wkleić w polu Tłumacza adres strony, a Google otworzy ramkę, w której cała strona będzie przetłumaczona.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że Translator tłumaczy też dokumenty. Możemy je przesłać klikając przycisk pod okienkiem do wpisywania treści. Google translator radzi sobie z wieloma formatami – .doc, .docx, .odf, .pdf, .ppt, .pptx, .ps, .rtf, .txt, .xls, .xlsx.
Aplikacja pozwala tłumaczyć tekst prosto ze zdjęć.

Korzystanie z tej funkcji jest możliwe po przejściu na stronę Translatora Google. Jeśli chcesz przetłumaczyć dokument na inny język, postępuj według instrukcji:

  • Przejdź na stronę https://translate.google.pl/.
  • Wybierz przycisk: Dokumenty, znajdujący się w lewym górnym rogu wyświetlonej ramki.
  • Wybierz przycisk: Przeglądaj komputer, a następnie wyszukaj dokument, który chcesz przetłumaczyć w wyświetlonym widoku.

Wiele funkcji Tłumacza Google jest dostępnych w przeglądarce internetowej, ale i tak warto pobrać aplikację na smartfona. Jedną z najwygodniejszych funkcji jest tłumaczenie tekstu z obrazów, dostępne właśnie w aplikacji.

Możemy wykonać zdjęcie bezpośrednio w aplikacji Tłumacza albo zaimportować fotkę, którą zrobiliśmy wcześniej. Po zaznaczeniu tekstu, który nas interesuje, otrzymamy tłumaczenie.

Tłumaczenie stron internetowych

Możesz wkleić w pole tłumaczenia link do witryny. Wówczas otrzymamy nowy link w ramce po prawej stronie, który przekieruje nas na przetłumaczoną stronę internetową.

Tłumaczenie tekstu na zdjęciu i grafice

Jedną z najważniejszych funkcji Tłumacza Google w aplikacji na telefon jest możliwość tłumaczenia tekstu ze zdjęć i grafik.

By narzędzie dokonało tłumaczenia tekstu, nie musimy wpisywać go ręcznie. Wystarczy sfotografować obiekt z komunikatem, którego nie rozumiemy (np. tabliczkę informacyjną), a Tłumacz Google błyskawiczne go przetłumaczy.

Jedną z najlepszych funkcji aplikacji jest tłumaczenie na żywo.

W aplikacji Tłumacza musimy dotknąć ikonki aparatu, a następnie włączyć Szybkie Tłumaczenie (zielona ikonka oka u dołu). Od tej pory aplikacja tłumaczy na żywo wszystko to, co widzi aparat.

Tłumaczenia są nakładane bezpośrednio na obraz. Aplikacja stara się nawet dobrać odpowiedni kolor i font tekstów. W praktyce funkcja nie działa tak dobrze jak na materiałach promocyjnych Google’a, ale i tak robi wrażenie. To najszybsza metoda tłumaczenia, która może się przydać zwłaszcza na wyjazdach.

Aplikacja Tłumacz pozwala na tłumaczenie tekstu w dowolnej aplikacji na smartfonie.

Kolejną przewagą aplikacji jest funkcja Dotknij, by przetłumaczyć. Aktywujemy ją poprzez Menu w lewym górnym rogu, z którego przechodzimy do Ustawień i wybieramy Dotknij, by przetłumaczyć.

Od teraz możemy tłumaczyć tekst w każdej aplikacji. Wystarczy zaznaczyć dany fragment i skopiować go do schowka, a na ekranie automatycznie pojawi się dymek Tłumacza, bardzo podobny do dymka Messengera. Po jego kliknięciu zobaczymy tłumaczenie.

Ta funkcja działa tylko na Androidzie.

Zapisz przydatne tłumaczenie na później.

Jeśli z jakichś względów chcesz zapisać konkretne tłumaczenie, możesz to zrobić klikając gwiazdkę obok przetłumaczonego zwrotu. Jeśli jesteś zalogowany do konta Google, lista zapisanych tłumaczeń będzie dostępna z poziomu każdego urządzenia. Jest to funkcja szczególnie przydatna dla osób posługujących się specjalistycznym językiem, albo np. dla profesjonalnych tłumaczy.

Zabierz Google Tłumacza na wakacje

Aplikacja Tłumacz Google umożliwia działanie offline. Dziś, kiedy w Unii Europejskiej mamy nowe zasady roamingu, jest to nieco mniej przydatna funkcja, ale jeśli wybierasz się poza granice UE, warto o niej pamiętać.

W aplikacji możesz pobrać konkretne języki, dzięki czemu będziesz mógł tłumaczyć w ich obrębie nawet bez dostępu do internetu. Paczki zawierające bazy słów nie są duże, ważą po kilkadziesiąt megabajtów na jeden język.

Tłumacz Google w trybie offline

Tłumacz Google otrzymał możliwość pracy trybie offline, a to oznacza, że z jego możliwości skorzystamy także tam, gdzie nie mamy dostępu do internetu. Należy jednak pamiętać, by wcześniej pobrać zasób danego języka obcego na swoje urządzenie. W kilku prostych krokach wyjaśniamy, jak to zrobić:

  • Zanim pobierzesz pakiety językowe, połącz się z siecią Wi-Fi.
  • Otwórz aplikację Tłumacz Google.
  • U dołu wybierz język, którego pakiet chcesz pobrać.
  • Obok nazwy języka kliknij Pobierz.

Aplikację Tłumacz Google pobierzesz za darmo na Androida i na iOS.

Funkcja „Dotknij, by przetłumaczyć” w Tłumaczu Google

Funkcja „Dotknij, by przetłumaczyć” działa tylko na smartfonach z Androidem. Wystarczy zaznaczyć dany fragment i skopiować go do schowka, a na ekranie automatycznie pojawi się dymek Tłumacza Google. Po jego kliknięciu zobaczymy tłumaczenie.

Tę funkcję można aktywować wybierając ikonkę konta w prawym górnym rogu, następnie przechodzimy do „Ustawienia” i wybieramy „Dotknij, by przetłumaczyć”. Zatwierdzamy opcję klikając w „Używaj funkcji Dotknij, by przetłumaczyć”.

Podsumowanie funkcji Tłumacza Google:

  • Odsłuchiwanie tłumaczenia – funkcja, która pozwala na odsłuchanie brzmienia danego sformułowania w obcym języku, dostępna dzięki generatorowi mowy. Słowo, które chcemy odsłuchać może być wypowiedziane w normalnym lub spowolnionym tempie.
  • Tłumaczenie tekstu z obrazów i grafik – funkcja dostępna w aplikacji Google Tłumacz na smartfony. Zdjęcie, na którym zawarty jest tekst można zaimportować lub wykonać fotografię z poziomu aplikacji.
  • Tłumaczenia na żywo – funkcja dostępna również z poziomu aplikacji Tłumacz Google na smartfony pozwala na tłumaczenie wszystkich napisów, które zarejestruje kamera. Tłumaczenia są nakładane na obraz w czasie rzeczywistym!
  • Funkcja „Dotknij, by przetłumaczyć” – pozwala na tłumaczenie tekstów w każdej aplikacji na androidzie.
  • Tłumacz Google offline – aplikacja mobilna Google Tłumacza na smartfony pozwala na pobranie konkretnych języków, co daje możliwość korzystania ze słownika nawet bez dostępu do Internetu (np. podczas podróży). Pobieramy paczki konkretnego języka.

Tłumaczenie tekstu na zdjęciach

Możesz także tłumaczyć tekst na zapisanych lub nowych zdjęciach zrobionych za pomocą aplikacji Tłumacz.

  • Na telefonie lub tablecie z Androidem otwórz aplikację Tłumacz Aplikacja Tłumacz. Wybierz „parę językową”.
  • Z języka: w lewym dolnym rogu wybierz język lub kliknij „Wykryj język”.
  • Na język: wybierz język w prawym dolnym rogu.
  • U dołu pola tekstowego kliknij Aparat.
  • Aby szybko przetłumaczyć cały tekst: kliknij „Szybkie Na bieżąco”.
  • Aby przetłumaczyć część dokumentu: kliknij „Skanuj” a potem „Zrób zdjęcie”.
  • Aby przetłumaczyć tekst z istniejącego zdjęcia: w prawym dolnym rogu kliknij „Importuj”.
  • Zaznacz tekst, który chcesz przetłumaczyć lub kliknij „Zaznacz wszystko”.

Serwis natychmiastowo tłumaczy wyrażenia podczas wpisywania i potrafi wykryć ich język. Wpisując wyraz lub wyrażenie translator działa niczym słownik, oferując kilka propozycji. Po zalogowaniu się na konto Google, serwis pozwala na zapisanie tłumaczeń na później i przegląd historii.

W przypadku języków, które nie posługują się pismem łacińskim dostępna jest automatyczna transliteracja. Do tego dostępne są edytory wprowadzania znaków (IME) dla większości tych języków.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/T%C5%82umacz_Google

administrator
Pozycjoner SEO, webmaster - projektowanie stron i sklepów internetowych, Wordpress, Prestashop, optymalizacji serwisów internetowych. Prywatnie pasjonat fotografii portretowej, muzyki, filmu, marketingu internetowego, programów graficznych. https://www.seowebmarketing.pl | https://www.instagram.com/seopoland