16 września 2024
SEO pozycjonowanie
Technologia

Librus – funkcje, obsługa, jak założyć konto na portalu Librus?

Librus synergia czyli e-dziennik – jak założyć konto?

Librus Synergia – jak założyć konto na portalu? Rodzina może mieć wgląd w oceny i frekwencję ucznia. Jak działa Librus? Jak usprawiedliwić nieobecność?

Co to jest Librus i na czym polega?

Co to jest system Librus? Librus w skrócie jest to szkolny dziennik elektroniczny. Korzystają z niego nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Dane osobowe zawarte w dzienniku elektronicznym stanowią dane poufne. Zawarte są w nim przede wszystkim oceny uczniów.

Librus? Co to jest i jak działa? Zastanawiają się rodzice i uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych, którzy stykają się z tą nazwą po raz pierwszy. Librus Synergia to powszechnie używany w Polsce system, który ułatwia komunikację między szkołą a uczniem i rodzicami. W dobie postępu technologicznego i cyfryzacji tradycyjny dziennik z ocenami i obecnością uczniów w szkole został zastąpiony przez e-dziennik. Konto Librus funkcjonuje od 1 września 2018 r.

Z Librusa można korzystać za pomocą komputera, ale i na urządzeniach mobilnych poprzez zainstalowanie aplikacji. Warto wspomnieć w tym miejscu, że aplikacja mobilna jest na początku darmowa, a po pewnym czasie, aby korzystać ze wszystkich dodatków, np. otrzymywanych wiadomości, należy dokonać wpłaty. Na adres e-mail przychodzi powiadomienie: bezpłatny okres korzystania z mobilnych dodatków do aplikacji Librus dobiega końca. Podany jest dzień, z którym automatycznie powróci wersja podstawowa. W wiadomości e-mail podany jest link aktywujący pełną wersję aplikacji po wniesieniu opłaty. W podstawowej wersji Librus Synergia jest bezpłatny. Szkoła nie może pobierać za niego opłat. Warunkiem ministerstwa, pozwalającym szkole przejść na system elektronicznego dziennika, jest darmowy dostęp rodziców do informacji dotyczących ich dzieci.

Każdego dnia 12 500 szkół z 1700 jednostek samorządu terytorialnego korzysta z naszych rozwiązań. To 4 300 000 uczniów i rodziców w całej Polsce, którzy codziennie logują się do naszych systemów.

Co to jest świadectwo energetyczne?

Munka Törvénykönyve 2023: ezekre a változásokra figyelj, ilyen új szabadságokat igényelhetsz

Budapesti kórházak

Ile kosztuje Librus?

Dostęp do wersji e-dziennika za pośrednictwem strony internetowej jest całkowicie bezpłatny. Natomiast za niektóre mobilne dodatki w aplikacji można dopłacić.

Czy aplikacja Librus jest za darmo?

Korzystanie z aplikacji Librus wymaga założenia Konta LIBRUS oraz jego powiązania z kontem w systemie Synergia. Aplikacja Librus dostępna jest w 2 wariantach, które różnią się liczbą funkcji. Wariant podstawowy jest bezpłatny, wariant Mobilne dodatki jest płatny. Mobilne dodatki można również zakupić bezpośrednio w aplikacji mobilnej (wystarczy kliknąć w którąkolwiek ikonę kłódki w menu aplikacji). W odróżnieniu od zakupu przez stronę WWW przy zakupie przez aplikację mobilną konieczne może okazać się podanie numeru karty kredytowej.

Librus syn FAQ

Czy za Librusa trzeba płacić?
Korzystanie z aplikacji Librus jest bezpłatne w jej podstawowym wariancie o nazwie „Dostęp do edziennika”.

Jak korzystać z Librusa?

Aby zalogować się do systemu Synergia:

  • wpisujemy w przeglądarkę internetową adres rodzina.librus.pl,
  • wybieramy fioletowy przycisk LIBRUS Synergia i klikamy Zaloguj,
  • logujemy się przy pomocy danych otrzymanych w szkole (konto Synergia, numeryczny login i hasło) na fioletowym formularzu.

Jak sprawdzić oceny w Librusie?

Kliknięcie w daną ocenę daje możliwość podglądu jej szczegółów: nauczyciela wpisującego ocenę, jego komentarz, daty otrzymania i wagi oceny oraz informacji, czy liczy się ona do średniej.

Jak usunąć nieobecności w Librusie?

Wystarczy wybrać swój dziennik, podać login i wybrać zakres dat i lekcji. Ostatnim krokiem jest wybranie czy życzymy sobie usunięcia nieobecności i spóźnień, czy usprawiedliwienia nieobecności.

Jak obliczyć średnią ocen w Librusie?

Włącz opcje w ustawieniach dostępnych na pasku narzędzi przeglądarki. To rozszerzenie pozwala zobaczyć średnie ocen na stronie Librus Synergia. Powstało z myślą o uczniach, których szkoły zablokowały widok średniej.

Jak wykupić Mobilne dodatki w Librusie?

w Sklepie Librus na portalu Librus Rodzina w górnym, niebieskim menu wybierz opcję Kup Mobilne dodatki, realizując voucher na Mobilne dodatki w Ustawieniach aplikacji.

Librus – jak założyć konto na portalu?

Na wstępie należy zaznaczyć, że po uzyskaniu loginu i hasła w szkole, najpierw trzeba założyć Konto Librus (otrzymany login i hasło będą potrzebne później).

Oto instrukcja, jak krok po kroku założyć konto Librus i korzystać z Synergii Librus:

  • Aby założyć konto Librus, należy wejść na stronę https://portal.librus.pl/.
  • Następnie wybrać opcję „Zaloguj jako” w prawym górnym rogu strony.
  • Dalej wybiera się opcję „Rodzic lub uczeń” albo „Pracownik szkoły”.
  • Po kliknięciu „Rodzic lub uczeń” w prawej kolumnie wybiera się opcję „Rozpocznij”.
  • Wyświetli się pytanie: „Czy korzystasz z aplikacji Librus pierwszy raz?”. Należy kliknąć w opcję „Pierwszy raz”.
  • Następnie pojawi się komunikat: „WAŻNE! Jeżeli masz tylko login/hasło ze szkoły, a chcesz korzystać z Aplikacji LIBRUS, musisz założyć dodatkowo Konto LIBRUS. Dowiedz się więcej.”
  • Po kliknięciu „Rozumiem, zakładam konto Librus” użytkownik przenosi się do zakładki „Utwórz konto Librus”. Podaje się w tym miejscu login (adres e-mail), hasło i przedział wiekowy.
  • Na ten adres zostanie wysłany link aktywacyjny, który będzie działał 14 dni. Jeżeli w ciągu 14 dni od daty rejestracji konto LIBRUS nie zostanie aktywowane, dane podane w formularzu rejestracyjnym zostaną usunięte. Na adres e-mail wskazany podczas rejestracji zostanie przesłany również regulamin korzystania z Konta LIBRUS i usług dodatkowych (zaakceptowany podczas procesu aktywacji konta).

Po rejestracji konta Librus można korzystać z Librus Synergia czyli tzw. e-dziennika. Logując się do systemu Synergia Librus, należy podać otrzymane w szkole dane czyli Login i hasło. Login to szereg cyfr, które dla dziecka i rodzica są te same, z tym że na końcu loginu dziecka jest literka „u”. Dziecko posiada własne konto, a rodzice własne. Hasło podane przez nauczyciela można w każdej chwili zmienić.

Ze względów bezpieczeństwa przy logowaniu się do Konta LIBRUS z komputera publicznego (szkoła, biblioteka, praca) zawsze po zakończeniu pracy należy się wylogować. Konto LIBRUS nie wyloguje użytkownika w sposób automatyczny. Nie należy w takich miejscach zapamiętywać haseł lub loginów w przeglądarkach.

Librus Synergia – rodzina

Librus na koncie rodzica zawiera zastępujące zakładki:

  • Oceny
  • Frekwencja
  • Wiadomości
  • Ogłoszenia
  • Terminarz
  • Zadania domowe

W ogłoszeniach (internetowa tablica ogłoszeń) informuje się o ważnych wydarzeniach dla całej szkoły. Dla przykłady dyrektor informuje o dniach wolnych od szkoły w roku szkolnym 2021/2022.

W zakładce zadania domowe znajdują się zadania, które nauczyciele polecają uczniom odrobić w domu. Nie każdy nauczyciel zamieszcza je jednak w tym miejscu. Niektórzy robią to w sposób tradycyjny, np. zaznaczają uczniom polecenia w zeszytach i książkach, inni dyktują zadania do domu. W czasie zdalnego nauczania zadania były przesyłane również w aplikacji Teams. Często nauczyciele pytają rodziców i uczniów, jaki sposób przesyłania prac domowych jest dla nich najbardziej wygodny.

Terminarz w Librusie to nic innego jak plan lekcji. Dzięki niemu rodzice są na bieżąco z planem dnia dziecka.

Librus – dziennik

Librus w skrócie jest to szkolny dziennik elektroniczny. Korzystają z niego nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Dane osobowe zawarte w dzienniku elektronicznym stanowią dane poufne.

Zawarte są w nim przede wszystkim oceny uczniów. Oceny podzielone są na przedmioty, semestry (okres I, okres II), oceny bieżące, propozycję oceny średniej po każdym semestrze i ocenę ostateczną oraz propozycję oceny końcowej rocznej i ostateczną ocenę roczną.

Librus – frekwencja

Kolejną ważną informacją, którą zawiera e-dziennik jest frekwencja uczniów. Zakładka frekwencja zawiera nieobecności uczniów z podziałem na:

  • Nieobecność
  • Nieobecność usprawiedliwiona
  • Spóźnienie
  • Zwolnienie

Rodzic, który sprawdzi tę zakładkę może w każdej chwili usprawiedliwić nieobecność dziecka na lekcji czy w danym dniu w szkole.

Jak usprawiedliwić nieobecność?

Do usprawiedliwiania nieobecności dziecka w szkole służy moduł wiadomości. Należy po prostu napisać wiadomość, dlaczego dziecka nie było na zajęciach czy cały dzień (kilka dni) w szkole i przesłać ją do wychowawcy klasy.

Librus – wiadomości

Dziennik elektroniczny to także narzędzie przekazywania przez szkołę wiadomości rodzicom i uczniom. Na życzenie rodziców można udostępnić informacje w formie wydruku. Informacja zamieszczona przez nauczyciela w module wiadomości po odczytaniu przez rodzica zostaje automatycznie oznaczona jako przeczytana. Jest to równoznaczne ze skutecznym dostarczeniem jej rodzicowi. W zakładce wiadomości podzielone są na odebrane, wysłane, kosz i archiwum. Za pomocą tego modułu można komunikować się ze szkołą we wszelkich sprawach dotyczących ucznia.

Aby rodzic wysłał wiadomość, musi wejść w zakładkę „wiadomości”, kliknąć „Napisz”, wpisać temat, treść i wybrać z listy, do kogo ma trafić, np.:

  • Wychowawca
  • Konkretny nauczyciel
  • Rada klasowa rodziców
  • Pedagog/psycholog szkolny
  • Administrator szkoły
  • Sekretariat

Mobilne dodatki do Librusa – dlaczego warto je mieć?!

Korzystaj w pełni z aplikacji mobilnej Librus. Poznaj dodatkowe funkcje i ciesz się jeszcze większą wygodą. Zobacz, jak wiele możesz zrobić ze swojego smartfona!

Jeden zakup – wiele korzyści
Aktywując Mobilne dodatki raz, będziesz mieć do nich dostęp na wszystkich Twoich urządzeniach – smartfonie, tablecie i komputerze, zarówno tych z Androidem, jak i firmy Apple. W ramach jednej aktywacji wariant Mobilne dodatki aktywowany jest dla konta jednego ucznia oraz kont jego rodziców.

Wiesz wszystko od razu
Nowa ocena? Wiesz jaka i z czego nawet bez otwierania aplikacji. Dzięki Natychmiastowym powiadomieniom nie umkną Ci nowe oceny, wiadomości czy ogłoszenia. Jesteś na bieżąco i w razie potrzeby możesz od razu reagować. Dodatkowo to Ty decydujesz, które informacje są dla Ciebie ważne i które chcesz otrzymywać.

Mimo że lubisz być na bieżąco, to w nocy nie chcesz dostawać powiadomień? Włącz funkcję LIBRUS Spokojna noc i nie otrzymuj powiadomień w godz. 22:00-7:00. Śpij spokojnie, wiadomość o przyszłotygodniowym zebraniu przeczytaj rano.

Wysyłasz, odbierasz i odpowiadasz
Potrzebujesz skontaktować się z wychowawcą lub innym nauczycielem? Nic prostszego. Wysyłasz i odbierasz wiadomości bezpośrednio na smartfonie, jednym kliknięciem pobierasz przesłane przez prowadzącego zajęcia załączniki – wygodnie, bez konieczności logowania się przez przeglądarkę na komputerze. Potrzebujesz znaleźć konkretną wiadomość? Pomoże Ci w tym wyszukiwarka. Komunikacja ze szkołą nigdy nie była tak szybka!

Nieobecności pod kontrolą
Twojego dziecka nie było w szkole, a może już wiesz o zbliżającej się nieobecności? Skorzystaj z modułu e-Usprawiedliwienia, który pozwala usprawiedliwiać nieobecności dziecka na poszczególnych zajęciach lub za wybrany okres, a także przekazywać informacje o planowanej absencji. Dodatkowo możesz sprawdzić status e-usprawiedliwienia, dzięki czemu wiesz o jego akceptacji i odrzuceniu. Dzięki temu trzymasz rękę na pulsie.

Zawsze przygotowany uczeń
Nie wiesz, co jest zadane? Klikasz w Zadanie domowe i sprawdzasz. Brak pracy domowej nie grozi nawet po nieobecności na zajęciach. O konieczności odesłania rozwiązania poinformuje Cię specjalna ikonka znajdująca się przy zadaniu. Uczeń może to zrobić, wysyłając załącznik ze swojego konta. Nigdy więcej nie zapomnisz o zakupie materiałów do budowy karmnika czy wybraniu zdjęć do przygotowania drzewa genealogicznego. Łatwo pobierzesz pliki wysłane jako załącznik przez nauczyciela – prosto na swój smartfon. Nawet nie włączając komputera, możesz zebrać wszystkie potrzebne do nauki materiały.

Wszystko w jednym miejscu
Zobacz, co czeka ucznia w szkole dzisiaj, co zaplanowane jest na jutro. Widok Biurko zawiera wszystkie nadchodzące wydarzenia dla danego dnia. Pozwala zobaczyć podsumowanie całego dnia oraz zapoznać się z kolejnym. Dzięki temu wiadomo, co przygotować na lekcje.

Całościowy plan dnia
Organizujesz dzień sobie i Twojemu dziecku, a czasem całej rodzinie – zadbaj, żeby nic Ci nie umknęło. Przełączanie się pomiędzy aplikacjami na telefonie nie jest komfortowe. Dlatego możesz dodać własne wydarzenia do Terminarza w aplikacji, np. basen, dodatkowe zajęcia z angielskiego, naukę tańca czy niedzielną powtórkę z historii przed sprawdzianem. Wszystko w jednym, czytelnym widoku, który pozwoli Ci mieć kontrolę nad sytuacją.

Dzięki opcji personalizacji możesz ustawić wybrany awatar i ulubiony kolor skórki. Nowością jest ciemny tryb widoku – mniej męczący wzrok. Warto wypróbować! Dzięki ustawieniu wyglądu aplikacji wg własnych potrzeb z chęcią będziesz do niej codziennie zaglądać.

Nowy, kompaktowy widok ocen

Odpowiadając na potrzeby użytkowników aplikacji Librus, przygotowaliśmy nowy, przejrzysty widok ocen. Pobierając najnowszą aktualizację aplikacji, po wejściu do modułu Oceny i zachowanie, zobaczysz w jednym miejscu:

  • oceny śródroczne,
  • oceny roczne,
  • przewidywaną ocenę za I lub II semestr,
  • przewidywaną ocenę roczną,
  • średnią ocen za I lub II semestr,
  • średnią roczną,
  • a także wynik roczny, jeśli Twoja szkoła korzysta z oceniania punktowego.

Moduł zbierze dla Ciebie na jednym widoku wszystkie informacje o ocenach końcowych z podziałem na przedmioty. Aby poznać swoją średnią, już nie musisz wykonywać serii kliknięć i zliczać ciągu liczb na kalkulatorze.

Aplikacja wylicza i prezentuje jedynie średnią na koniec semestrów oraz koniec roku, bazując na ocenach końcowych (nie proponowanych). Oczywiście do średniej arytmetycznej brane są pod uwagę tylko te przedmioty, które zgodnie z przepisami wliczamy w średnią końcową.

Moduł zbiera w jednym miejscu wszystkie oceny proponowane, które dotychczas znajdowały się jedynie na liście ocen w widoku poszczególnych przedmiotów. Nowy sposób prezentacji informacji ułatwia rodzicom/opiekunom zapoznanie się z wynikami dziecka oraz ocenami proponowanymi.

Jak zacząć korzystać z mobilnych dodatków?

Mobilne dodatki możesz aktywować:

  • bezpośrednio w Twojej aplikacji po rozwinięciu menu wybierz niebieską kłódkę przy nieaktywnej funkcji lub w sekcji Aplikacja “Kup Mobilne dodatki” (zakup w sklepie z aplikacjami Google Play lub App Store),
  • w Sklepie Librus na portalu Librus Rodzina w górnym, niebieskim menu wybierz opcję Kup Mobilne dodatki,
    realizując voucher na Mobilne dodatki w Ustawieniach aplikacji.

Aplikacja Librus oferowana jest w 2 wariantach: podstawowym oraz Mobilne dodatki. W ramach bezpłatnej wersji podstawowej dostępne są m.in. Oceny, Nieobecności, Oś czasu, Plan lekcji i Terminarz oraz Multikonto. Mobilne dodatki zapewniają dostęp mi.in. do widoku Wiadomości, Natychmiastowych powiadomień. Szczegółowa lista funkcji znajduje się na stronie Mobilnych dodatków do aplikacji. Działanie poszczególnych funkcji aplikacji Librus (niezależnie od wariantu) może być uzależnione od ich wykorzystania przez szkołę.

Ile kosztuje Librus Premium czyli mobilne dodatki?

Korzystanie z niego z poziomu przeglądarki internetowej jest całkowicie darmowe. W aplikacji mamy do wyboru dwa warianty – bezpłatny zawiera podstawowe funkcje. Ile kosztują mobilne dodatki do Librusa? Można wykupić pakiet rozszerzony z dodatkowymi funkcjami mobilnymi za 29.99 zł. Opłata jest ważna do końca roku szkolnego, do 30 czerwca.

Aby rozpocząć korzystanie z aplikacji Librus rodzic czy uczeń musi założyć Konto LIBRUS na portalu Librus Rodzina. Następnym krokiem jest powiązanie go z kontem w systemie Synergia. Dzięki temu będzie można przeglądać informacje ze szkoły.
Aplikacja Librus dostępna jest w wersji podstawowej – bezpłatnej dla rodziców i uczniów oraz wariancie Mobilne dodatki, który dostępny jest za dodatkową, roczną opłatą. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Zakup wariantu Mobilne dodatki możliwy jest ww. sklepach oraz w sklepie na portalu Librus Rodzina.

Librus Synergia – instrukcja dla Rodziców

https://www.youtube.com/watch?v=duht7NuCS_c

Oceny i zachowanie

Aplikacja Librus umożliwia rodzicom wgląd do ocen z każdego przedmiotu. Pozwala to na bieżąco monitorować postępy w nauce oraz zachowanie. Dzięki temu rodzice wiedzą, kiedy dziecko potrzebuje dodatkowego wsparcia. Oceny z danego przedmiotu oznaczone są zawsze tym samym kolorem, więc jedno spojrzenie wystarczy, by szybciej odnaleźć się w wystawianych stopniach.

Nieobecności
Informacje o nieobecnościach i spóźnieniach sprawiają, że rodzice trzymają rękę na pulsie i szybko reagują w razie potrzeby. Widzą w aplikacji również zwolnienia i usprawiedliwienia, co sprawia, że nie muszą dopytywać, czy nauczyciel je uwzględnił.

Wiadomości*
Zdarza się, że informacje przekazane rodzicom przez dzieci są niepełne? Wtedy wystarczy, że rodzic szybko napisze wiadomość do nauczyciela i wszystko będzie dla niego jasne. Zrobi to w wygodny sposób, bo za pomocą smartfona, który zawsze ma pod ręką. Jeśli nie pamięta nazwiska nauczyciela, do którego ma pytanie, bez problemu wybierze odbiorcę z listy. Widok wiadomości wysłanych i odebranych sprawia, że cała korespondencja jest w jednym miejscu, co ułatwia komunikację na linii rodzic-szkoła.

Plan Lekcji i Terminarz
Dzięki wspólnemu widokowi Planu lekcji i Terminarza rodzice i uczniowie od razu widzą, jakie przedmioty lub inne wydarzenia są następnego dnia. Jedno spojrzenie wystarczy, by upewnić się, czy planowany jest sprawdzian z matematyki, uroczysty apel, a może rozstrzygnięcie ogólnoszkolnego konkursu. Dzięki temu wiedzą, z czego zrobić powtórkę materiału, jakie ubranie przygotować oraz jak mocno trzymać kciuki. Odpowiednie przygotowanie każdego dnia na pewno przełoży się na dobre wyniki każdego dziecka w szkole! Dodatkowo w Terminarzu rodzice mogą dodawać własne wydarzenia**, np. basen, angielski czy nawet wizytę u dentysty. Ta funkcja ułatwi organizację rodzinnych planów i sprawi, że nie będą one kolidowały ze szkolnymi wydarzeniami.

Organizacja wideolekcji

Zdalne nauczanie? Rodzice i uczniowie łatwo sprawdzą w Planie lekcji i Terminarzu, kiedy organizowane są lekcje online. Wystarczy, że w momencie rozpoczęcia lekcji, klikną w ikonę kamery i przejdą do spotkania. Nie ma znaczenia, na jakiej platformie jest organizowana. Niweluje to problem korzystaniu z różnych platform do zdalnego nauczania, bo w Terminarzu pojawi się po prostu kolejne, odpowiednio oznaczone zdarzenie.

Natychmiastowe powiadomienia*
Rodzice wiedzą, co się dzieje w szkole nawet bez otwierania aplikacji. Jak to możliwe? Smartfon powiadomi ich o nowych informacjach w aplikacji. Nic im nie umknie – nowe oceny, wiadomości, ogłoszenia i wiele więcej. Dodatkowo to rodzice decydują, które informacje są dla nich ważne i które chcą otrzymywać. Korzystając z Natychmiastowych powiadomień mogą w pełni skupić się na tym, co robią i mieć pewność, że istotna informacja ze szkoły ich nie ominie.

Zadania domowe*
Używając modułu Zadania domowe, rodzic i uczeń mogą sprawdzić pracę domową. Zwiększa to zaangażowanie rodziców w naukę ich dzieci. Plusem dla nich będzie to, nigdy więcej nie zaskoczy ich informacja o pracy domowej w niedzielę o godz. 21. Bez problemu również pobiorą na smartfon załączony plik wysłany przez nauczyciela. Zbiorą, a w razie potrzeby także wydrukują, wszystkie otrzymane od prowadzącego zajęcia materiały. Wszystko szybko i wygodnie.

Oś czasu
Wszystkie ostatnie informacje rodzice i uczniowie widzą na Osi czasu od razu po wejściu do aplikacji Librus. To widok podobny do tego, który znają z Facebooka czy Twittera, więc korzystanie z niego jest bardzo łatwe. Rodzice, którzy mają więcej dzieci, nie muszą przeglądać całej aplikacji i przełączać się na drugie konto, żeby dowiedzieć się, co u każdego z milusińskich. Oś czasu zbiera i porządkuje wszystkie najnowsze informacje, które dotyczą wszystkich dzieci w rodzinie. Wybrane z nich można grupować lub ukrywać według własnych preferencji.

Aplikacja mobilna Librus to najważniejsze funkcje dziennika elektronicznego Synergia na Twoim smartfonie czy tablecie. Nie ważne, gdzie jesteś – w pracy, na zakupach, spacerze czy pracujesz zdalnie – wszystkie ważne informacje o edukacji Twojego dziecka docierają do Ciebie ekspresowo. Nie musisz włączać komputera, przypominać sobie hasła, szukać potrzebnych funkcji. Aplikacja zbierze najnowsze interesujące Cię informacje o wszystkich Twoich dzieciach i wyświetli je na Twoim smartfonie w sposób, jaki lubisz.

Multikonto

Rodzice, którzy każdego dnia sprawdzają szkolne postępy nie jednego, a może dwójki czy trójki dzieci, mogą w aplikacji Librus, przeglądać informacje dotyczących kilku uczniów bez potrzeby każdorazowego logowania. Bez względu na to, czy chodzą do tej samej czy różnych szkół. Jeśli chcą przeczytać ogłoszenie dodane przez wychowawcę córki, a zaraz potem sprawdzić, o której syn kończy zajęcia dodatkowe? Nic prostszego – wystarczy, że przełączą się pomiędzy wszystkimi dodanymi kontami, bez zamykania aplikacji czy ponownego logowania.

W prawym górnym rogu znajduje się imię i nazwisko ucznia. Klikając w nie lub znajdującą się obok strzałkę, możesz dodać większą liczbę uczniów (powiąż swoje Konto LIBRUS z więcej niż jednym kontem ucznia w systemie Synergia) oraz przełączać się pomiędzy dodanymi kontami (Multikonto).

Aby napisać wiadomość, wybierz symbol wiadomości na pasku na dole ekranu. W widoku wiadomości użyj plusa znajdującego się w prawym dolnym rogu. Jeśli nie masz pewności co do nazwiska nauczyciela, możesz wybrać je z listy, klikając w pole „Wybierz odbiorcę”. Po zatwierdzeniu wyboru „OK”, możesz przejść do pisania wiadomości. Gotową wyślesz za pomocą niebieskiej strzałki w prawym górnym rogu.

Jeżeli chcesz znaleźć potrzebą wiadomość, możesz skorzystać z wyszukiwarki. Wyszukiwanie uwzględnia następujące pola: tytuł, nadawca, odbiorca, treść wiadomości, nazwy załączników. Aby znaleźć informację, należy w polu wyszukiwania wpisać pożądaną treść.

e-Usprawiedliwienia* dostępne są w ramach konta rodzica.

W ramach modułu możesz:

  • usprawiedliwić nieobecność dziecka na zajęciach, które już się odbyły,
  • wyjaśnić opuszczenie wybranych zajęć, jak również całego dnia lub wybranego okresu,
  • poinformować nauczycieli/wychowawcę o przyszłej planowanej absencji,
  • przeglądać wysłane usprawiedliwienia,
  • sprawdzać status wysłanych usprawiedliwień.

Aby to zrobić, wybierz pozycję e-Usprawiedliwienia w menu aplikacji. Możesz usprawiedliwić nieobecności, klikając niebieski znak “plus” i zaznaczyć dni lub godziny, a następnie wybrać zakres dat lub odpowiednie nazwy lekcji, wpisać treść usprawiedliwienia i wysłać. Tak samo w przypadku informacji o przyszłej nieobecności ucznia, tam możesz wybrać również, czy wiadomość otrzyma tylko wychowawca czy również nauczyciel(e) prowadzący lekcje.

Aplikacja Librus jest alternatywnym sposobem dostępu do najważniejszych informacji ze szkoły. Oprócz tradycyjnej formy logowania do systemu Synergia przez przeglądarkę internetową rodzice i uczniowie mogą sprawdzić np. oceny czy plan lekcji na swoim smartfonie. Aplikacja nie posiada pełnej funkcjonalności systemu Synergia, zawiera część funkcji rozwiązania, które zostały wybrane na podstawie sugestii użytkowników. Jest to usługa komercyjna, świadczona dla zainteresowanych rodziców i uczniów, w których szkole funkcjonuje system LIBRUS Synergia, bezpośrednio przez spółkę Librus. Mimo że aplikacja mobilna Librus umożliwia przeglądanie informacji ze szkoły, nie jest elementem systemu Synergia.

Filmiki – instrukcja obsługi Librusa

Як увійти в Librus вперше? / Jak pierwszy raz zalogować się do Librusa? (jęz. polski i ukraiński)
https://www.youtube.com/watch?v=X5bU2DS2vPs

Посібник користувача Librus. Оцінки, відвідуваність – режим для батьків (jęz. polski i ukraiński)

https://www.youtube.com/watch?v=jDDTY5KZmig

Narzędzia do zdalnej nauki

Bezpłatna usługa G Suite dla Szkół i Uczelni to zestaw narzędzi umożliwiających efektywną pracę zdalną pomiędzy nauczycielami i uczniami. W ramach usługi użytkownicy otrzymują dostęp do narzędzi takich jak: Google Classroom, Google Meet, Dysk Google, Gmail (poczta), Kalendarz Google oraz Dokumenty i Arkusze Google.
Dzięki Google Meet nauczyciele mogą prowadzić interaktywne zajęcia on-line organizując wideokonferencję ze swoimi podopiecznymi. Z kolei Google Classroom umożliwia nauczycielom tworzenie wirtualnych klas, zdalne przydzielanie zadań uczniom, tworzenie testów, przesyłanie materiałów i komentarzy, ocenianie prac, komunikowanie się z uczniami oraz zarządzanie wszystkimi zajęciami w jednym miejscu. Natomiast Gmail (poczta), Dokumenty Google (edytor tekstu), Arkusze Google (arkusz kalkulacyjny) oraz Prezentacje Google, stanowią kompleksowy pakiet narzędzi biurowych które usprawniają prowadzenie zdalnej nauki. G Suite jest dostępny za darmo dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych, uczelni wyższych oraz przedszkoli. Dzięki przyspieszonemu procesowi rejestracji, szkoły mogą zacząć korzystać z tych narzędzi już dzisiaj.

Microsoft Teams

Microsoft Teams łączy w sobie elementy komunikacji i współpracy grupowej, przekazywania treści, oceniania prac oraz połączenia aplikacji edukacyjnych w jednym miejscu.
Najważniejsze funkcje Microsoft Teams:

  • prowadzenie spotkań i lekcji on-line z możliwością prowadzenia prezentacji,
  • proste udostępnianie treści uczniom/studentom,
  • prowadzenie wspólnych notesów,
  • przypisywanie zadań do wykonania i wystawianie ocen.

administrator
Pozycjoner SEO, webmaster - projektowanie stron i sklepów internetowych, Wordpress, Prestashop, optymalizacji serwisów internetowych. Prywatnie pasjonat fotografii portretowej, muzyki, filmu, marketingu internetowego, programów graficznych. https://www.seowebmarketing.pl | https://www.instagram.com/seopoland