16 września 2024
SEO pozycjonowanie
Technologia

Instalacje fotowoltaiczne – mikroźródła do 40 kW

W projekcie ustawy o OZE instalacje fotowoltaiczne o mocy do 40 kW zostały nazwane „mikroźródłami”. Są to najmniejsze źródła solarne montowane zazwyczaj na dachach domów jednorodzinnych, budynkach gospodarczych, biurowych czy małych obiektach przemysłowych. Tego typu układy zostały objęte największym wsparciem w nowej ustawie w celu sprowokowania ich najszybszego rozwoju. Systemy te charakteryzują się następującymi cechami ogólnymi:

  • brak konieczności posiadania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej,
  • sprzedaż wytworzonej energii elektrycznej nie stanowi działalności gospodarczej,
  • w celu przyłączenia systemu do sieci wystarczy pisemne poinformowanie o tym operatora sieci dystrybucyjnej pod warunkiem, że obiekt, na którym instalacja jest zainstalowana ma już swoje przyłącze energetyczne na moc nie mniejszą niż moc wytwórcza źródła,
  • brak opłat za przyłączenie do sieci,
  • koszt zainstalowania inteligentnego licznika ponosi operator sieci dystrybucyjnej.

Wśród mikroźródeł rozróżniono jeszcze trzy grupy instalacji różniących się wielkością, miejscem montażu i kwotami wsparcia:

Instalacja                                                                                                                  Taryfa PLN/kWh netto
Dachowe mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kW                                   1,30
Dachowe mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy od 10 kW do 40 kW               1,15
Gruntowe mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy od 10 kW do 40 kW             1,10

Instalacje o mocy do 10 kW można zmieścić na większości dachów domów jednorodzinnych. Najmniejsza instalacja jaką warto instalować to około 2,5 kW. Powierzchnia potrzebna dla takiego systemu to około 17 m2 na dachu skośnym. Do zainstalowania paneli o łącznej mocy 10 kW potrzebna będzie powierzchnia dachu skośnego o wielkości około 68 m2. Montaż instalacji na dachach płaskich lub na gruncie wymaga większej powierzchni ponieważ pomiędzy rzędami paneli trzeba zostawić miejsce aby moduły się nie zacieniały.

Panele fotowoltaiczne mogą występować w różnych formach

Oprócz standardowego modułu w ramie aluminiowej produkuje się generatory fotowoltaiczne pod konkretne potrzeby inwestorów lub architektów. Odpowiednio wykonane panele mogą stanowić materiał elewacyjny na budynku, mogą tworzyć zadaszenie, świetlik czy balustradę. Często ogniwa PV są nanoszone na szkło, które ostatecznie stanowi element okna lub fasady. Technologia cienkowarstwowa jest w tym przypadku niezastąpiona i daje duże pole do popisu szczególnie dla projektantów. Standardowe ogniwa krzemowe zalaminowane między szybami również mogą tworzyć atrakcyjne formy. Takie rozwiązania doskonale spisują się jako elementy zacieniające wnętrze budynku od strony południowej.
Są technologie, które umożliwiają tworzenie na szybie paneli przeziernych, w różnych kolorach i kształtach. Dając nieograniczone możliwości do wykorzystania fotowoltaiki w architekturze.
Moduły fotowoltaiczne, które są produkowane masowo również można wykorzystać do zintegrowania z budynkiem. Idealnie nadają się do tego, np. panele w czarnej ramie: zentralsolar SDM Black lub Black Pearl. Dzięki temu, że mają atrakcyjny wygląd i są trwałe mogą stanowić materiał elewacyjny budynku. Gdy rama modułu jest nie do zaakceptowania w oczach projektanta lub inwestora, można zastosować moduły laminowane, bezramowe.

Przy projektowaniu rozwiązań BIPV bardzo istotne jest umiejętne dobranie elementów systemu oraz zadbanie o bezpieczeństwo użytkowania urządzeń oraz całego budynku. Tego typu systemy są ekonomicznie uzasadnione zarówno w przypadku nowych jak i remontowanych obiektów. Stosując panele fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem nie tylko możemy z powodzeniem zastąpić konwencjonalne materiały na ścianach zewnętrznych ale też możemy korzystać z energii wyprodukowanej w ten sposób. Koszt takiej inwestycji jest zredukowany do ewentualnej różnicy w cenie pomiędzy modułem PV, a standardowym materiałem elewacyjnym, a dodatkowo amortyzuje się dzięki uzyskanym oszczędnością energii elektrycznej.

ogniwa fotowoltaiczne, solary Częstochowa

administrator
Pozycjoner SEO, webmaster - projektowanie stron i sklepów internetowych, Wordpress, Prestashop, optymalizacji serwisów internetowych. Prywatnie pasjonat fotografii portretowej, muzyki, filmu, marketingu internetowego, programów graficznych. https://www.seowebmarketing.pl | https://www.instagram.com/seopoland