18 kwietnia 2024
SEO pozycjonowanie
Prawo

Konstytucja dla biznesu Mateusza Morawieckiego – pdf do pobrania

Co konkretnie ulegnie zmianie?

1. Znika REGON
Numer REGON będzie stopniowo wycofywany z obrotu. Przedsiębiorca w kontaktach z urzędami będzie posługiwał się wyłącznie numerem NIP.

2. Ulga na start
Zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

3. „Co nie zabronione to dozwolone”
Powrót do słynnej zasady z ustawy ministra przemysłu Mieczysława Wilczka z 1988 r., która dała podwaliny pod kapitalizm w Polsce. W praktyce zasada oznacza, że „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”.

4. Przedsiębiorca, nie złodziej
Tu Konstytucja Biznesu mówi o kilku zmianach. Pierwsza z nich to zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy, kolejna to zasada przyjaznej interpretacji przepisów (in dubio pro libertate) oraz zasada rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy.

5. Koniec z pieczątkami
Firmy nie będą miały obowiązku posługiwania się pieczątkami.

Euro Super Days w RTV EURO AGD

Promocje świąteczne!

Szczegóły promocji- kliknij

6. Rzecznik przedsiębiorców
Organ interwencyjny w sprawach, gdzie naruszane są prawa przedsiębiorców.

7. „Milcząca zgoda urzędu”
Projekt Morawieckiego przewiduje ułatwienia dla firm, które nie mogą doczekać się oficjalnej odpowiedzi od urzędników. Choć ci zobowiązani są ustawowym czasem na reakcję, to często takie postępowania są wydłużone, nierzadko o lata. Teraz jeśli urząd nie zdąży w określonym czasie udzielić odpowiedzi przedsiębiorcy, to uznaję się „milczącą zgodę urzędu” do czasu wydania formalnej odpowiedzi.

Sprawdź też: Minister: wysokie emerytury dla tych, którzy będą pracować do śmierci

8. Prawo zrozumiałe dla wszystkich
Przepisy prawa mają być napisane językiem zrozumiałym dla obywatela. W przypadkach skomplikowanych przepisów organy administracji będą wydawać napisane prostym, przystępnym językiem „objaśnienia przepisów”. Zastosowanie się przedsiębiorcy do takich objaśnień będzie chroniło go przed negatywnymi konsekwencjami.

9. Sukcesja przedsiębiorstwa
Firma nie „umrze” już wraz z jego właścicielem. Nowe przepisy pozwolą funkcjonować firmie do czasu wyznaczenia spadkobiercy. Obecnie śmierć właściciela oznacza koniec działalność i zwolnienie pracowników.

Konstytucja Mateusza Morawieckiego