22 maja 2024
SEO pozycjonowanie
Technologia

Laptopy dla uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej a bony dla nauczycieli

2952 zł brutto za sztukę – tyle będą kosztować nowe komputery dla uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej. Taka była najtańsza oferta w przetargu. To największy tego typu konkurs ofert na świecie – podkreślił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Laptopy będą droższe, niż zakładał rząd.

Laptopy dla 4-klasistów to największy przetarg na świecie

Kilka tygodni temu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im przez kolejne lata edukacji. Nie każdy skorzysta jednak z tego rządowego programu.

Przypomnijmy: już jesienią 2023 roku każdy uczeń 4. klasy szkoły podstawowej otrzyma do dyspozycji swojej i swojej rodziny własny laptop. Program ma być kontynuowany w kolejnych latach, aby w niedalekiej przyszłości każdy uczeń dysponował własnym komputerem i otrzymał możliwość równego startu. środowisko nauczycielskie ma wiele pytań i wątpliwości co do zasadności rozdania uczniom laptopów oraz wprowadzania zmian w systemie edukacji pod ich kątem.

We wrześniu 370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych w ramach rządowego programu otrzyma na własność laptopy. Zgodnie z dotychczasowymi zapewnieniami przedstawicieli rządu uczniowie będą mieli sprzęt do własnej dyspozycji – to oni będą decydowali o tym czy sprzęt używany będzie przez nich w szkole, czy w domu. Sprzęt ma też zostać specjalnie oznaczony i ubezpieczony by ograniczyć straty wynikające z ewentualnych uszkodzeń i uniemożliwić odsprzedaż sprzętu szkolnego.

Wątpliwości dotyczące tego, że niektórzy rodzice mogliby sprzęt próbować sprzedać, czy wątpliwości dotyczące tego, kto pokryje koszty naprawy komputera to nie jedynymi, jakie podnoszą rodzice. Wśród często zadawanych pytań pojawia się i to, czy uczniowie którzy otrzymali darmowe laptopy z grantów „PPGR – Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR” też otrzymają drugi darmowy laptop?

Rząd wybrał najlepszą ofertę na laptopa, który trafi do uczniów IV klas szkół podstawowych. W przetargu złożono 14 ofert, ale najkorzystniejszą propozycję zaoferował sklep x-kom – to biznesowy model ASUS ExpertBook B1502CBA.

O laptopach dla uczniów 4 klas stało się głośno na początku roku, gdy rząd ogłosił program „komputery dla uczniów IV klas szkół podstawowych”. Inicjatywa miała pomóc w aktywnej realizacji podstawy programowej, ustandaryzowaniu scenariuszy lekcji, rozwijaniu umiejętności cyfrowych czy po prostu realizacji zajęć informatyki.

Janusz Cieszyński podkreślił, że sprzęt trafi do ucznia, jednak formalnie jego właścicielem będą rodzice.

Według założeń, komputery miałyby trafić do uczniów IV klas szkół podstawowych – łącznie byłoby to prawie 395 tysięcy laptopów, które uczniowie otrzymaliby na własność (takie laptopy byłyby jednak zabezpieczone – na obudowie znajdzie się godło Polski oraz logo Unii Europejskiej, co utrudniałoby ich odsprzedaż). Na sfinansowanie zamówienia państwo zamierza przeznaczyć ponad 1 mld 100 mln zł – to największy tego typu przetarg w Europie.

Minister podkreślił, że w okresie trwałości nie będzie możliwa sprzedaż sprzętu.

Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji potwierdził, że 19 kwietnia nastąpiło otwarcie ofert w przetargu – łącznie złożono 14 ofert na zakup laptopów dla IV-klasistów. Najkorzystniejszą ofertę na dostawę komputerów złożyła firma x-kom, która zaproponowała model ASUS ExpertBook B1 B1502CBA z wyceną na poziomie 2952 zł brutto (realnie to cena maksymalna, więc w toku składania ofert w zamówieniu wykonawczym może być ona niższa). Co warto podkreślić, wybór najkorzystniejszej oferty nie oznacza wyboru laptopa, bo ministerstwo będzie jeszcze analizować każdą ofertę (ale wybór właśnie tej oferty jest najbardziej prawdopodobny).

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie:

W kolejnym etapie przetargu COAR sprawdzi, czy firmy spełniają warunki zapisane w dokumentacji przetargowej. Te, które spełnią wymogi formalne i podpiszą umowy ramowe, zostaną zaproszone do złożenia ofert w zamówieniach wykonawczych.

X-kom wygrywa przetarg na dostawę laptopów

Oferty złożyło 14 podmiotów, m.in. sieć sklepów z elektroniką x-kom i zarządzająca siecią Media Expert spółka Terg. Zamówienie chcą realizować także Grupa E, Suntar, ITpunkt, Bechtle Direct Polska, Zakład Systemów Komputerowych ZSK, Euvic Solutions, Galaxy Systemy Informatyczne, Immitis, Advatech, Intaris, Integrated Solutions (sto spółka z grupy kapitałowej Orange Polska) i MDP Polska ITS. Złożone oferty będą oceniane wyłącznie w oparciu proponowane ceny brutto. Wszystkie urządzenia muszą być fabrycznie nowe i objęte gwarancją producenta przez minimum 36 miesięcy. Rząd chce wydać miliard zł na państwowe centra danych – Najkorzystniejszą ofertę na dostawę komputerów dla IV-klasistów złożyła firma @xkom_pl, która zaproponowała model ASUS ExpertBook B1502CBA – podał na Twitterze minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Spółka zaproponowała 2 952 zł brutto za jeden laptop, co daje 1,16 mld zł za całe zamówienie.

Według zestawienia opublikowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji oprócz x-kom poniżej 3 tys. zł za laptop zaproponował MDP Polska ITS – 2 998,74 zł. Natomiast kwoty powyżej 4 tys. zł były w ofertach spółek Galaxy Systemy Informatyczne (4 378,80) zł, Immitis (4 366,50 zł) oraz Terg wspólnie z Image Recording Solutions (4 157,40 zł).

– To jest największy tego typu przetarg na świecie – podkreślił w środę rano w radiowej Jedynce minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Wskazał, że początkowo Komisja Europejska zgodziła się wyłącznie na zaopatrzenie szkół publicznych. – Wynegocjowaliśmy, by trafiły do każdej szkoły w Polsce i każdy czwartoklasista będzie miał szansę otrzymać taki sprzęt. Dzięki zmianom, które wprowadziliśmy, trafią także do uczniów szkół niepublicznych – zaznaczył.

Bony dla nauczycieli

W ustawie zapisano też, że nauczyciele otrzymają bon o wartości 2500 zł z przeznaczeniem na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Chodzi – jak zapisano w ustawie – o nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych pozostających w stosunku pracy na dzień 4 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Minister właściwy do spraw informatyzacji ma określić w drodze rozporządzenia, grupy nauczycieli z publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uprawnionych do otrzymania wsparcia oraz ich kolejność mając na uwadze typ szkoły i wykładany przez nauczyciela przedmiot, a także sytuację społeczno-gospodarczą i stan finansów publicznych. Zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego za kwotę niższą niż wysokość otrzymanego bonu nie ubędzie uprawniała do otrzymania zwrotu lub innego wykorzystania pozostałej kwoty bonu przez nauczyciela. W przypadku zakupu laptopa lub laptopa przeglądarkowego, którego cena przewyższa wysokość przyznanego bonu, nauczyciel pokryje różnicę ze środków własnych. Nauczycielowi będzie przysługiwała tylko jedna forma wsparcia związana ze sfinansowaniem zakupu laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Jeżeli nauczyciel otrzymał laptop lub świadczenie na sfinansowanie jego zakupu w ramach wsparcia udzielonego z innych programów finansowanych ze środków publicznych będzie musiał wybrać, z którego laptopa będzie korzystał. W przypadku wyboru wsparcia z tego programu laptop otrzymany w ramach innych programów finansowanych ze środków publicznych będzie podlega zwrotowi do podmiotu, od którego nauczyciel go otrzymał.

Bony na komputery dla nauczycieli mają wynosić 2500 zł. Pierwsze bony mają otrzymać nauczyciele klas czwartych szkół podstawowych.

Bezpłatne laptopy dla uczniów szkół niepublicznych

Zgodnie z ustawą o wspieraniu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli laptopy otrzymają wszyscy uczniowie klas czwartych w Polsce, zarówno ze szkół publicznych jak i niepublicznych.

To będzie program powszechny. Ustawa będzie gwarantowała, że w kolejnych latach każdy uczeń, który idzie do IV klasy, będzie miał gwarancję tego, że taki sprzęt otrzyma. Chcemy, żeby ten program na stałe wszedł do polskich szkół – zapowiedział Cieszyński.

W przypadku bonów na laptopy dla nauczycieli mają one być dostępne tylko dla pedagogów zatrudnionych w szkołach publicznych.

Program Laboratoria Przyszłości wspiera i poszerza kompetencje cyfrowe

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podsumował, że w ostatnich dwóch latach na unowocześnienie szkół wydano 5 mld zł. Zwrócił uwagę, że oprócz Laboratoriów Przyszłości jest również program uzupełniających – Mobilne Laboratoria Przyszłości.

Programy edukacyjne w 2022 roku. Z jakich skorzystali uczniowie i nauczyciele?

Zakończył się 2022 rok, w trakcie którego udało się zrealizować projekty wspierające uczniów ze specjalnymi potrzebami, rozwinąć kluczowe kompetencje wśród najmłodszych, wykorzystując do tego nowe…

Ponadto zastrzegł, że jeśli w którejś szkole brakuje sprzętu komputerowego, „to jest to (…) wina organów prowadzących i tych dyrektorów, którzy nie złożyli wniosków, bo 100 proc. wniosków od 2790 samorządów zostało w 100 proc. obsłużonych”. Przypomnijmy, że w programie Laboratoria Przyszłości wzięło udział 14 tys. szkół, 200 tys. nauczycieli i 3 mln uczniów.

Laptopy będą grawerowane

Warunek wygrawerowania na każdym orła oraz napisu „Rzeczpospolita Polska” znalazł się w specyfikacji dotyczącej warunków zamówienia sprzętu opublikowanego przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej.

Co oferuje laptop ASUS ExpertBook B1 B1502CBA?

ASUS ExpertBook B1502CBA to tani biznesowy laptop, który zalicza się do dosyć kompaktowych konstrukcji z wagą na poziomie 1,69 kg (przypominamy, że był to też jeden z wymogów postawionych w przetargu – maksymalna waga nie powinna przekraczać 2,5 kg wraz z zainstalowaną baterią). Laptop został wyposażony w 15,6-calowy ekran o rozdzielczości 1920 x 1080 px, pełnowymiarową klawiaturę i 3-komorową baterię o mocy 42 Wh. Dokładna specyfikacja laptopa jeszcze nie została ujawniona. Laptop występuje w konfiguracjach z niskonapięciowymi procesorami Intel Core i3, Core i5 i Core i7 z 12. generacji (punktacja zgłoszonego modelu wskazuje raczej na Core i3), 8 GB pamięci RAM i dyskiem SSD o pojemności 256 GB. Na obudowie wyprowadzono m.in. porty USB 2.0, USB 3.0, dwa USB typ C, wyjście HDMI, złącze audio i złącze sieciowe RJ45. Obowiązkowo 36-miesięczna gwarancja producenta, z zastrzeżeniem, że ewentualne naprawy sprzętu będą mogły być wykonywane na terenie Polski. Sprzęt będzie dostarczany bezpośrednio do szkół i to stamtąd trafi do rąk dzieci.

Wątpliwości co do przetargu. Rząd odrzucił protest. Wiemy, że pięć firm zgłosiło odwołania do przetargu, z czego dwa z nich znalazły finał w Krajowej Izbie Odwoławczej. Ostatecznie jednak odwołania zostały odrzucone.

Środki na zakup laptopów mają pochodzić z KPO

Darmowe laptopy dla uczniów klas 4 będą zakupione ze środków pochodzących z KPO, czyli Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Co w przypadku, gdy Polska nie otrzyma tych środków? Według Cieszyńskiego rząd ma gotowy mechanizm prefinansowania przez Polski Fundusz Rozwoju.

Zakupu laptopów będzie dokonywał centralnie co roku urząd obsługujący ministra właściwego do spraw informatyzacji, na podstawie danych liczby uczniów w danym roczniku przekazanych przez ministra do spraw oświaty i wychowania. Następnie laptopy będą trafiały do organów prowadzących szkoły, które będą przekazywały sprzęt rodzicom uczniów klas IV szkół podstawowych do 30 września. W 2023 r. przekazanie laptopów ma nastąpić najpóźniej do 31 grudnia.

Laptop przekazany uczniowi będzie stanowił własność jego rodziców. Przekazanie będzie następować na podstawie umowy zawartej przez organ prowadzący szkołę lub placówkę z rodzice ucznia. Laptopy otrzymane w ramach ustawy nie będą mogły być zbyte przez okres 5 lat. W przypadku zmiany klasy lub szkoły lub placówki przez ucznia laptop jemu przekazany nie będzie podlegał zwrotowi do organu prowadzącego szkołę lub placówkę.

Dlaczego 4-klasiści?

Uczniowie zaczynają:

  • naukę większej liczby przedmiotów, niż w klasach 1-3;
  • zajęcia z informatyki;
  • podstawę programową, w której potrzebne są komputery;
  • rozwijać umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach.

Dodatkowo nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia dla uczniów, którzy będą korzystać z laptopów tej samej jakości. 4-klasiści będą mieli do nich równy dostęp.

„Staramy się na wszystkie możliwe sposoby wyrównywać nierówności” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Laptopy dla uczniów z terenów popegeerowskich

To nie pierwsze rządowe wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych wśród dzieci. W 2022 r. wyposażyliśmy w laptopy, komputery czy tablety ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich, czyli z obszarów po zamkniętych państwowych gospodarstwach rolnych (PGR). Przeznaczyliśmy na ten cel blisko 600 mln zł, w ramach konkursu grantowego.

Jego celem była eliminacja ograniczeń w dziedzinie cyfryzacji. Dzieci i wnuki byłych pracowników PGR mają zapewniony równy dostęp do sprzętu komputerowego i internetu. Zakup zrealizowaliśmy ze środków UE.

Laboratoria Przyszłości

Inwestujemy również w nowe technologie dla szkół. Przekazaliśmy im wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych. W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” szkoły mogą wybierać z kilkuset propozycji nowoczesnego sprzętu technicznego, m.in.:

  • drukarki 3D,
  • gogle VR,
  • roboty,
  • mikrokontrolery.

Chcemy, aby szkoły podstawowe mogły budować wśród uczniów kompetencje przyszłości. Szczególnie z tzw. kierunków STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics). Tworzymy nowoczesne szkoły – miliony uczniów będą mogły uczyć się, eksperymentować i zdobywać praktyczne umiejętności podczas lekcji.

zdjęcie: pixabay.com, historia samochodu

Leave feedback about this