Witamina D jest tzw. witaminą słońca – powstaje ona w skórze pod wpływem promieni słonecznych.
Obecna jest również w produktach spożywczych jak drożdże (w postaci ergokalcyferolu) czy tłustych ryb morskich (jako cholekalcyferol). Witamina D3 dostępna jest w postaci leku bez recepty, suplementu diety oraz może być przepisana przez lekarza w ściśle określonych chorobach jak osteoporoza lub jej niedobór. Cholekalcyferol to element wielu produktów multiwitaminowych, wapniowych, suplementów diety na kości czy preparatów wspierających objawy menopauzy.
Witamina D występuje również w tranach, innych olejach ryb morskich, np. w oleju z wątroby rekina. Witaminę D można spotkać w postaci tabletek, kapsułek, płynu doustnego (krople z pompką lub kroplomierzem).
Tabletki z witaminą D3 mogą być stosowane przez dzieci i młodzież – jest ona istotna dla okresu intensywnego wzrostu kości i rozwoju układu kostnego. Ważna jest również suplementacja witaminy D w tabletkach w okresie menopauzy, która zwiększa ryzyko złamań i uszkodzeń kośćca, a także w trakcie leczenia złamań. Witamina D jest odpowiedzialna m.in. z właściwy metabolizm wapnia i fosforu, wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego (odpornościowego), bierze udział w utrzymaniu zdrowych zębów.
Leave feedback about this
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.